Pokiaľ vám občas lezie na nervy detský plač, budťe radi, že žijete na Slovensku. Povedané inak: naše deti v porovnaní so svetom ešte neplačú najviac. Ktorí sú tí „víťazní“ detskí krikľúni?

Detský plač

Vedci z University of Warwick zistili, že počas prvých dvoch týždňov, čo sú na svete, bábätká plačú v priemere dve hodiny do dňa. Približne v šiestich týždňoch detský plač dosahuje vrchol – 2 hodiny a 15 minút. Napokon v dvanástom týždni počuť novorodencov výrazne menej – poplačú si už len 1 hodinu a 10 minút denne.

Kde sa plače najviac: Británia, Kanada, Taliansko, Holandsko

Psychológovia z Warvicku si však položili otázku, kde je detského plaču najviac. Zvíťazili krajiny ako Británia, Kanada, Taliansko a Holandsko. Naopak, krajiny, kde je detského plaču najmenej, sú Dánsko, Nemecko a Japonsko.

Kde sa plače najmenej: Dánsko, Nemecko, Japonsko

Krajiny, ktoré majú novorodeneckého plaču najviac, majú ale aj najviac kolík, ktoré výskumníci definovali ako situáciu, keď dieťatko plače dohromady dlhšie ako tri hodiny do dňa tri dni v týždni. Kde je kolík najmenej (Dánsko, Nemecko), tam aj detičky plačú v priemere menej v porovnaní s ostatnými 8 700 bábätkami, ktoré boli zahrnuté do metaanalýzy profesora Dietera Wolkeho.