Vo štvrtok 5. marca 2020 mal v priestoroch bratislavskej Malej scény STU premiéru nový slovenský dokument Manželstvá z tlakového hrnca. Tvorcovia v ňom zachytili skutočné výpovede štyroch manželských dvojíc, ktoré otvorene hovoria o tom, že do ich vzťahu vstúpila kríza a ako ju prekonali. Súčasťou filmu je rozprávanie ženy, ktorá žije v „otvorenom“ manželstve a práve toto spoločné rozhodnutie jej a jej manžela spôsobilo v ich vzťahu skutočnú krízu.

Na premiére sa zúčastnili tvorcovia filmu, režisérka Lívia Halmkan a manželia Stano (kamera, strih) a Mária (dramaturgia) Piatrikovci, ale aj účinkujúci vo filme. Práve im bola po premiére venovaná najväčšia pozornosť, keďže nabrali odvahu vo filme porozprávať svoj náročný príbeh.
„Bol som veľmi zvedavý aj na iné príbehy vo filme. V každom príbehu si človek vidí tie svoje veci. Ak niekto rozpráva druhým príbeh, pomáha tým druhým. To bola moja motivácia ísť do toho. Aby aj iní ľudia videli, že krízy sa dajú riešiť. V okolí máme veľa párov, ktoré majú krízu (je jedno, čím je zapríčinená) a neveria, že by sa to mohlo vyriešiť. Dúfam, že tento film niektorým otvorí oči,“ povedal po premiére jeden z účinkujúcich vo filme. Jeho manželskú krízu spôsobila vlastná závažná depresia.

Ak niekto rozpráva druhým príbeh, pomáha tým druhým.

Film Manželstvá z tlakového hrnca je prirodzeným pokračovaním projektu Tlakový hrniec. Tvorcovia sa rozhodli film ponúknuť online na stránke www.tlakovyhrniec.sk. „Dúfame, že príbehy vo filme a aj ďalšie príbehy, ktoré plánujeme natačať budú inšpirovať mnohých, najmä tých, ktorí momentálne zápasia s nejakým problémom v manželstve. Veríme, že ak je to dobrý a správny projekt, nájdeme aj financie na ďalšie pokračovanie,“ hovorí Mária Piatriková, dramaturgička filmu.

Tím Tlakového hrnca má v pláne natáčať ďalšie príbehy šťastných koncov manželských kríz. V súčasnosti je ich 11 a postupne budú dostupné na webe projektu.

Nápad natočiť film vznikol pri realizácii projektu rýchlych a výživných debát so stredoškolskými študentmi v projekte Tlakový hrniec. Autorka projektu Lívia Halmkan sa v debatách často stretávala s názorom študentov a študentiek, že ak nastane vo vzťahu ťažká kríza, vzťah je naveky poškodený a treba si nájsť nového partnera.

manželstvá z tlakového hrnca

Ešte pred natočením filmu Lívia vytvorila anonymný dotazník, v ktorom približne 200 ľudí odpovedalo na otázky týkajúce sa manželskej krízy a jej dosahu na vzťah. „Prekvapili ma dva výsledky dotazníka. Prvý bol ten, že drvivá väčšina z odpovedajúcich priznala, že prežili manželskú krízu. Druhý, ktorý som nečakala, bol ten, že takmer všetci následne povedali, že po prekonaní krízy bol ich vzťah ešte pevnejší.“

Po kríze bol vzťah manželov ešte pevnejší.

Tento moment viedol tvorcov k natočeniu filmu, ktorý je v týchto dňoch už hotový. “Pri strihaní filmu nás viackrát prekvapilo, s akou odvahou nám účinkujúci vyrozprávali na kameru svoje najväčšie zlyhania. Ich úprimnosť a intimita je krehká a paradoxne aj veľmi silná. Je pre nás zvláštne, že od niekoho, kto si v manželstve prešiel naozaj ťažkou krízou, počujeme, že manželstvo ako také má preňho hodnotu, “ hovorí o filme jeho spoluautorka Mária Piatriková.

Lívia Halmkan od roku 2018 realizuje projekt rýchlych a výživných debát Tlakový hrniec so stredoškolskými študentmi. Vyvinula vlastný koncept, aby počas jednej vyučovacej hodiny (45 minút) študenti zaujali vlastný postoj. Hovorí s nimi na tému neplánovaného tehotenstva, pornografie a partnerských vzťahov. Debaty s nimi ju inšpirovali natočiť tento film.

Zdroj: tlačová správa autorov filmu, foto: Michal Hudec


Budeme radi, ak sa prihlásite na odber nášho newslettra.

Ak sa vám naše články páčia a radi by ste ich čítali naďalej, vopred ďakujeme za vašu podporu. (Nasnímaním kódu nižšie v bankovej aplikácii nám môžete poslať 1 euro, ale sumu si napokon ľubovoľne určíte vy sami ? )

QR kod na podporu otcom.sk