Už počas dospievania, ale najmä na vysokej škole som túžil založiť si rodinu, dobre sa oženiť a stať sa otcom. Napriek tomu, že som sa na to pripravoval, skúsenosť otcovstva ma zaskočila. Nebol som síce nepripravený, ale nemal som k dispozícii ani veľa informácií či, pochopiteľne, skúseností. Ťažil som z dobrej výchovy, ktorú mi odovzdali rodičia, zo svojej intuície a rovnako z podpory manželky a okolia.

Vo chvíľach, keď sa stanete otcom – a je to najmä vtedy, keď je to po prvýkrát – cítite, že vám biologická skúsenosť otcovstva nestačí. Potrebuje sa stať otcom ontologicky – musíte objaviť význam toho, čo to znamená byť otcom, a naučiť sa, ako sa stať milujúcim i zodpovedným.

Otcovstvo obsahuje v sebe všetko, po čom muž túži. Nechýba „zápis do dejín“, odovzdanie žezla i genetickej informácie, nájdenie si najlepších priateľov, dobrodružstvo, pohyb, dynamika, šport, výzvy, sila, práca na sebe, spolupráca, spolutvorenie… To všetko tam je. A na prvom mieste je tam Láska.

Netreba sa báť stať sa otcom. A už vôbec sa netreba báť stať sa dobrým, milujúcim a starostlivým rodičom, manželom a otcom. 

Otcovstvo nie je len nejaká zručnosť či schopnosť alebo ďalší kamienok na prívesku úspechov, ale je to život, jeho zmysel a podstata. Byť otcom znamená vzťah: vzťah k manželke, deťom, ľuďom, práci, prírode. Ako otec ste aj priateľ a kamarát, vychovávateľ, učiteľ, ochranca, ale aj živiteľ, sparing partner a spoluhráč. Ste niekým, na koho sa dá spoľahnúť, a preto ste výborný spoločník.

Vo svojom živote by som sa vedel vzdať mnohého. Vedel by som nebyť novinárom, dokumentaristom, viem si predstaviť život bez mojich hobby alebo bez doterajších úspechov, ktoré som dosiahol.

Ale už si neviem predstaviť život bez svojej rodiny, bez svojej drahej manželky a bez úžasných detí, ktorými som obdarovaný.

Už si jednoducho neviem predstaviť nebyť otcom. 

Tieto riadky – napísané s úctou a obdivom k vlastnému otcovi a obom starým otcom – aspoň čiastočne odkrývajú to, prečo som sa rozhodol založiť blog otcom.sk: aby sme sa ako muži naučili, ako byť dobrými otcami a aby sa v tejto „profesii“ nestále zlepšovali. Ak treba, aby sme sa učili aj z vlastných chýb a nebáli sa ich priznať. A aby sme si odovzdávali čo najviac poznatkov, ktoré nám pomôžu naplniť teraz už najdôležitejšiu misiu našich životov – rodičovstvo a otcovstvo. 

Matúš Demko, zakladateľ a šéfredaktor blogu otcom.sk

 

Na našom blogu otcom.sk hľadáme prispievateľov, spolupracovníkov aj sponzorov. Rovnako oceníme Vašu spätnú väzbu. Napíšte nám!


    Ak sa vám naše články páčia a radi by ste ich čítali naďalej, vopred ďakujeme za vašu podporu: SK09 6500 0000 0036 5048 1508.