Glosy

Rodičovstvo: Pád smerom nahor

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Dávny príbeh Adama a Evy sa dá čítať na rozličných úrovniach.

Jeden z najzaujímavejších spôsobov je čítať ho ako metaforu dozrievania.

Spočiatku sú obaja nevinní, ako deti. Všetky ich potreby súnaplnené, a to iba s minimálnym úsilím z ich strany. Bez toho, aby vedeli, ako sa to deje.

Sú to dievčatá, ktoré začínajú pubertu skôr, a je to Eva, ktorú ako prvú priťahuje ovocie zo stromu poznania. Adam – podobne ako chlapci na začiatku adolescencie – si spočiatku nevšíma lákadlá ovocia. Nevšíma si ani meniacu sa dynamiku v ňom samom a medzi ním a Evou. Ale potom sa pridáva aj on.

Ich oči sa otvoria. Ich sexualita sa prebudí. Stratení vo svojom vlastnom úprimnom svete si začínajú uvedomovať svoju nahotu, to, ako vyzerajú pred druhými. Pociťujú hanblivosť.

Július Jakoby: Adam a Eva (SNG, 1933), zdroj: Webumenia.sk

Dospievajúci Adam a Eva sú vyhnaní z ich detskej idylky, s novými ťažkosťami a zodpovednosťou, ktorú nesú na bedrách, a sú donútení vstúpiť do osamelej a pochmúrnej divočiny dospelosti.

Niekedy je ťažké aspoň trochu nezávidieť deťom, keď ich večer ukladáte spať a želáte si, aby ste to boli vy, kto sa zababuší pod perinu. Prajete si, aby ste to boli vy, kto si nemusí robiť žiadne starosti o ďalšom dni, jedine o tom, koľko palaciniek bude zajtra na raňajky.

V takýchto chvíľach pomáha pripomenúť si, že cesta späť do Edenu je zahradená – nie cherubínmi a horiacim ohňom, ale jednoducho lineárnym postupom času.

Tiež pomáha rozpoznať to, čo ste získali, odkedy ste opustili rajskú záhradu: nové územie, ktoré môžete preskúmať, nezávislosť, ktorú môžete objaviť, skúsenosti, ktoré si môžete vychutnať. Napríklad že máte deti, ktoré môžete uspať. A nemusieť ísť ako oni spať už o ôsmej.

Pomáha akceptovať dospelosť takú, aká je: Smutná. Šťastná. Ťažká. Oslobodzujúca. Najparadoxnejšia zo všetkého: pád smerom nahor.

Brett & Kate McKay

Vyšlo na Art of Manliness 13. novembra 2021.

obr.: Július Jakoby: Adam a Eva (SNG, 1933), zdroj: Webumenia.sk