Na jar 2017 prebehla médiami správa, že staršie matky sú lepšími matkami. Vyplýva to z prieskumu na dánskej univerzite Aarhus, podľa ktorého staršie matky menej trestajú – i slovne – svoje deti, čím prispievajú k tomu, že deti majú menej sociálnych a emocionálnych problémov či ťažkostí so správaním.

Podľa vedcov za tým môže byť fakt, že staršie matky majú stabilnejšie vzťahy, sú vzdelanejšie a sú lepšie materiálne zabezpečené. Ale má to aj iný dôvod. “Vieme, že ľudia sa stávajú mentálne flexibilnejšími s vekom, sú tolerantnejší voči iným a a sami emocionálne prosperujú. Preto psychická zrelosť môže vysvetliť, prečo staršie matky tak veľmi slovne a fyzicky netrestajú svoje deti,” povedal profesor Dion Sommer.

Platí niečo podobné aj o otcoch?

Vplyv vyššieho veku otcov na deti skúmali na londýnskej King´s College. Synovia, ktorí majú starších otcov, sú inteligentnejší, zameriavajú sa viac na svoje záujmy a menej ich trápi, či zapadnú do kolektívu. Tieto vlastnosti sú typické pre geekov, teda “počítačových maniakov”, preto zahraničné médiá hneď použili titulky typu Starší otcovia majú synov-geekov.

Synovia, ktorí majú starších otcov, sú inteligentnejší, zamieravajú sa viac na svoje záujmy a menej ich trápi, či zapadnú do kolektívu.

Pri dievčatách, ktoré majú starších otcov, táto charakteristika ale neplatí. “Naša štúdia naznačuje, že mať staršieho otca môže prinášať niektoré benefity. Už dlhšie vieme o negatívnych následkoch pokročilého rodičovského veku, ale teraz sme ukázali, že tieto deti môžu mať lepšie vzdelávacie a kariérne vyhliadky,” tvrdí Magdalena Janecka z King’s College.