V nedeľu 21. júna si opäť pripomenieme Deň otcov. Naša anketa s otcami sa jednoducho „musela“ týkať lockdownu, ktorý sme počas posledných pár mesiacov zažili.

Čo vás naučila „korona“? Posilnilo to vašu rodinu a vzájomné vzťahy? Budete lepšie pripravení na zvládnutie ďalšej krízy v budúcnosti?

Petr Dvořák, Filozofický ústav Akademie věd ČR: Zlé věci mají i dobré stránky. Se synem jsme se díky všeobecné karanténě měli možnost sžít mnohem více. Výsledkem je těsnější vztah. Určitě mu chyběli kamarádi, na druhou stranu upevnění pouta důvěry a blízkosti s rodiči je dobrý základ pro snášení životních obtíží a zklamání, kterých není ani dítě ušetřeno. Nechci přivolávat druhou vlnu pandemie, ale na další možnou karanténní situaci bychom již byli připraveni a užili bychom si ji, pokud se to tak vůbec dá v této situaci utrpení pro mnohé rodiny, které ztratily blízké, říci.  

Katarína Rácz, organizátorka konferencie o otcoch a synoch, OZ Asrow: „Korona“ nám priniesla do života veľkú zmenu, ktorú by sa nám za bežných okolností nikdy nepodarilo zrealizovať. Trávili sme spolu tri mesiace všetci piati spolu. Dvaja školáci, jeden škôlkar a dvaja rodičia na homeoffice. Bola to jedinečná skúsenosť, keď sme si mohli v plnej prevádzke vyskúšať homeschooling, homeoffice a homecare (úsmev) Chcelo to veľa organizácie a pravidelný denný režim, aby sme sa netočili ustavične v kolotoči školských, pracovných, či domácich povinností. Najväčším rozptýlením bolo budovanie našej záhrady, kde postupne vzniklo detské ihrisko, jazierko, nová výsadba, na čom sa podieľala celá rodina. Aj keď nám nie vždy všetko išlo podľa našich predstáv, alebo tak, aby boli všetci členovia rodiny spokojní, prinieslo to do našej rodiny viac pochopenia pre potreby jednotlivých členov rodiny, viac času pre spoločné aj individuálne aktivity. Bolo to príjemné prežívanie každodennej jednoduchej všednosti, ktoré rodinu posilnilo. Pokiaľ bude mať kríza rovnako podobu dlhodobej spoločenskej izolácie, tak ju určite spolu zvládneme, ak bude treba opäť.

Ondrej Ligač, biznis konzultant: Ako otca ma korona naučila nechať Bohu viac priestoru na réžiu v mojom života. Keď sa spätne pozerám na uplynulé mesiace, korona bola pre našu rodinu svojím spôsobom požehnaním. Na mesiac som spomalil z pracovného tempa. Mal som viac času na syna a manželku, ale aj na rôzne práce na dome a okolo domu. Vzhľadom k tomu, že bývame na dedine a máme dosť veľký výbeh, ponorkové stavy sme nijako nepociťovali. S časťou rodiny sme sa videli až po mesiacoch, čo prispelo k precitnutiu, že máme v sebe veľký dar, sme si vzácnejší a uvedomili sme si, že sloboda, zdravie a zabezpečenie, aké máme, nie sú samozrejmosťou. Každá kríza prináša so sebou aj niečo očistné a ozdravujúce. Pevne verím, že ak príde nejaká ďalšia, tak nás znovu len posilní. 

Martin Toman, právnik: Korona mi ako otcovi ukázala silu našej rodiny a dôležitosť vzťahov. Museli sme sa naučiť byť viac flexibilní a viac si dôverovať. Zmenili sme pracovné, školské aj životné prostredie (polovicu obdobia korony sme strávili na chalupe rodičov na vidieku). A či budeme lepšie pripravení na zvládnutie ďalšej krízy v budúcnosti? Verím, že áno, pretože už vieme, že vieme prežiť a aj napredovať po všetkých smeroch aj vlastnými silami, v domácom prostredí, bez nevyhnutnej asistencie inštitúcií.

Vladimír Pikora: Narodili sme sa, aby sme mali deti

Prečítajte si tiež rozhovor s otcom šiestich detí

Karol Marton, programátor: Pre nás to nebola zvlášť významná zmena, keďže ja nechodím do kancelárie, ale pracujem z obývačky cez internet. Nám to len pripomenulo obdobia počas zimy, keď boli všetky deti choré a strávili sme celé dni spolu. Ale aj napriek tomu som cítil, že trávime viac kvalitného času spolu. Hoci bývame v paneláku, chodili sme vonku o to častejšie. Bicykle, kolobežky, naháňačky a pridali sme aj geocaching, ktorý sme objavili počas korony. Asi to bolo tým, že všetky ostatné aktivity okrem práce padli – žiadne nákupy, obchodné centrá, krúžky, či občasné pivo s priateľmi. Človek si praje, aby podobná kríza už neprišla, ale keď príde, sme pripravení.

Petra Ragas, lektorka, RozumiemeDeťom.sk: Ako sme zvládli spoločne strávený čas doma? (ne)jednoducho 🙂 Denne sa našla novinka – nová vec, ktorú sme museli riešiť. Našťastie je moj manžel vtipkár a vie uhrať do autu aj rozbitú fľašu s nektárom z arónie (všetko bolo fialovočierne, aj špárovka). Trávili sme spolu veľa času a našu rodinku to posilnilo. 

Ďakujeme!


Ak sa vám naše články páčia a radi by ste ich čítali naďalej, vopred ďakujeme za vašu podporu.

QR kod na podporu otcom.sk