Na počiatku je zvedavosť. Naša planéta ju rozvíja mimoriadnym spôsobom.

          Našu planétu som objavil – ako to v mojom prípade býva pomerne často – náhodne. Počas ešte stále trvajúcej pandémie sme sa po roku odolávania a zvažovania napokon predsa len rozhodli pre predplatné streamovacej služby Netflix. Pri výbere detského programu mi padol zrak aj na seriál Our Planet. Dlho som ho obchádzal, nechcel som svojim ratolestiam púšťať (a s nimi pozerať) „klasické“ prírodopisné filmy, ale napokon som na to klikol – tuším aj po ich prosbe. A vôbec to neľutujem, práve naopak.

          Our Planet rozpráva príbeh rýchlo meniacej sa Zeme. Nejde o bežný naratív dokumentárnych filmov o prírode, ktoré dopodrobna vysvetľujú nejaký jav, opisujú život toho-ktorého zvieracieho druhu alebo vás zahltia alarmujúcimi správami o tom, ako škodíme životnému prostrediu.

          Our Planet hľadá krásu, odhaľuje prepojenia a vzťahy, je univerzálna. Juh či sever, západ alebo východ. Nechýba ľad aj horúčosť, púšť aj prales, voda i ľad a zvieratá, ktoré obývajú každučký kúsok nášho spoločného priestoru: vzduch, vodu i súš.

          Čo je najdôležitejšie, Our Planet je pocta prírodnej – a prirodzenej – kráse. Filmári sa poklonili dokonalosti prírody. Jedinečné zábery, ktoré komentuje Sir David Attenborough, vedú (aspoň v mojom prípade) k nemému úžasu nad nekonečnými podobami života na našej planéte. Som nimi fascinovaný. A zdá sa mi, že to fascinuje aj moje deti. Celú epizódu nerušenie sedia ako prikované, v tichosti sledujú miestami napínavé, inokedy pokojné pohľady na pakone, africké psy, polárne medvede, plameniaky, orchideové včely, vrabcotvaré manakiny, tulene, delfíny, kosatky… čo len chcete. Objavujú tak netušené zákutia flóry i fauny, nadchýnajú sa pre svet navôkol. (Oci, čo sú to chaluhy? Oci, čo je to morský ľad?)

Seriál neponúka veľa faktografických údajov, chce zaujať a do popredia stavia samotné stvorenstvo. Zem je tu už viac ako 5 miliárd rokov. Fascináciu prírodou môžem u svojich detí potvrdiť o to väčšmi, že ich séria zaujala aj napriek tomu, že ešte nevedia čítať a rovnako zatiaľ nevedia ani po anglicky. Občas im niečo preložím alebo okomentujem, ale všetky informácie absorbujú vizuálnym kontaktom.

Preto je Our Planet dobrá voľba. Namiesto často pochybných „rozprávok“ (vyrábajú sa vôbec ešte rozprávky?) deti strávia užitočný čas pred obrazovkou, niečo nové sa dozvedia, zvieratká u nich nájdu ešte väčšiu obľubu a pokochajú sa dokonalými obrazmi našej Zeme. Kde-tu sa aj zasmejú, inokedy zamyslia – napríklad keď sa polárnemu medveďovi stráca ľad pod labkami alebo keď sa jedno zvieratko stane potravou pre druhé. Dá sa o tom spoločne rozprávať, vysvetľovať.

Ešte nemáme doma napozeranú celú sériu, tak dúfam, že hlavný rozprávač a sprievodca minisériou Sir David Attenborough (v súčasnosti v úctyhodnom veku 94 rokov) nezabudol na jedného dôležitého obyvateľa našej planéty. Na človeka. Samozrejme, nosnou myšlienkou je, ako sa za 50 rokov zväčšil počet obyvateľov na našej planéte a ako rýchlo sa menia podmienky na Zemi, ale zatiaľ sa mi zdá, že človek je momentálne predstavovaný len v úlohe škodcu či parazita, ktorý tu vlastne ani nepatrí. No mala by to byť aj naša planéta, no nie? Aj my sme jej súčasťou, všakže? Napokon, rozhodnujeme o tom predovšetkým my sami. Nemali by sme zabúdať, že príroda je múdra. Občas ju stačí aspoň počúvať a rešpektovať. A možno to bude tá najdôležitejšia informácia, ktorú vašim deťom odovzdá Our Planet: „share the wonder“. Zdieľaj zázrak.

A na záver jedna výborná správa: nemusíte si platiť Netflix. Dokumentárny seriál je zdarma na Youtube. Všetky časti 🙂 A keďže Our Planet je z roku 2019, môžeme sa tešiť aj na Dokonalú planétu (A Perfect Planet, BBC) už z nášho roka 2021.


Budeme radi, ak sa prihlásite na odber nášho newslettra.

Ak sa vám naše články páčia a radi by ste ich čítali naďalej, vopred ďakujeme za vašu podporu. (Nasnímaním kódu nižšie v bankovej aplikácii nám môžete poslať 1 euro, ale sumu si napokon ľubovoľne určíte vy sami.)

Prípadne nás môžete podporiť priamo vkladom na číslo účtu:

SK09 6500 0000 0036 5048 1508

QR kod na podporu otcom.sk