Paul Graham je počítačový vedec, programátor a podnikateľ, ktorý založil investičnú firmu. Y Combinator financuje startupy, doteraz ich bolo vraj okolo 2 000 a nájdete medzi nimi také zvučné mená ako Airbnb, Dropbox či Reddit.

            Dnes Paula Grahama nespomínam pre jeho úspechy v programovaní či podnikaní, ale pre jeho názory, ktoré publikuje na svojej webstránke. Nájdete tam množstvo tém, ktorým sa venuje: ekonomika, konformizmus, IT, efektívne písanie, nechýbajú rady pre nové startupy. Paul Graham však píše aj o deťoch. V článku Having Kids sa úprimne vyznal, že sa v podstate bál mať svoje deti, ale až na vlastnej skúsenosti zistil, aké skvelé to je, aj keď občas náročné. „Pamätám si, ako mi mama raz, keď som mal asi 30 rokov, povedala, že je naozaj rada, že má mňa a moju sestru. Môj bože, pomyslel som si, táto žena je svätá. Vydržala nielen všetku bolesť, ktorej sme ju vystavili, ale vlastne si ju aj užívala? Teraz si uvedomujem, že jednoducho hovorila pravdu.“

S deťmi zažívame šťastie, stanú sa našimi priateľmi, môžeme sa s nimi pozhovárať a keď ich máme, nepotrebujeme nič iné. To sú argumenty Paula Grahama, aj keď o deťoch nepíše len idealisticky. Uvedomuje si, že kvôli deťom je napríklad menej produktívny, ale na druhej strane sa naučil zadeliť si čas, prispôsobiť sa ich rozvrhom a pracovať vtedy, keď mu to deti umožnia.

Napísal však aj inú skvelú esej. Life is short. Život je krátky. Viete, kto ho naučil tejto životnej múdrosti? Deti. Vďaka lekcii od nich sa rozhodol premieňať kontinuálnu kvantitu, akou je plynutie času, na samostatné celky. Napríklad ak dieťa zažíva úprimnú a čistú radosť z Vianoc povedzme od svojich troch do desiatich rokov, tak ako rodičovi vám bude dopriatych len 8 takýchto magických momentov, keď budete pozerať na žiariace oči vašich ratolestí pod stromčekom, ilustruje Graham.

Je 8 veľa alebo málo?

„Jedna skvelá vec na malých deťoch je, že vás prinútia tráviť čas s vecami, na ktorých záleží: s nimi. Chytia vás za rukáv, kým vy kukáte do mobilu, a pýtajú sa: Zahráš sa so mnou?“

„Vytrvalo obmedzuj hlúposti, neodkladaj to, na čom záleží, a vychutnaj si čas, ktorý máš. To je to, čo urobíš, keď je život krátky.“

Ako píše Graham, v živote trávime čas mnohými hlúposťami, napríklad zbytočnými stretnutiami, nikam nevedúcimi debatami, byrokraciou, pretvarovaním sa, riešením chýb iných ľudí, dopravnými zápchami, ale aj návykovými koníčkami, ktoré nás však neobohacujú. Takto zbytočne minutý čas by sme mali eliminovať.

Paula Grahama pripomínam práve pred Vianocami. Máte malé deti? Alebo už odrastené? Koľko „magických Vianoc“ ešte zažijete? Preto je dôležité prežiť ich naplno. Zaspievať si koledy, porozprávať sa, objať sa, dopriať si radosť a šťastie.

Zmysluplne prežívať čas je ale potrebné aj po vianočných sviatkoch. Aby sme nemuseli neskôr ľutovať, čo sme mohli spraviť, ale nespravili. Moje deti sú ešte malé a práve vďaka Grahamovi si uvedomujem, aké jedinečné chvíle ešte zažívam, no za pár dní či týždňov už môžu definitívne odísť do minulosti. So synmi sa hráme na býkov po vzore „animáku“ Ferdinand, s lesnými traktormi aj izbovú verziu basketbalu, s dcérou prežívame prvé kroky v škole. Letí to rýchlo. 

Paul Graham odporúča: „Vytrvalo obmedzuj hlúposti, neodkladaj urobiť to, na čom záleží, a vychutnaj si čas, ktorý máš. To je to, čo robíš, keď život je krátky.“

Pôvodne písané pre slovoplus.sk. Uverejnené s láskavým dovolením redakcie.


Budeme radi, ak sa prihlásite na odber nášho newslettra.

Ak sa vám naše články páčia a radi by ste ich čítali naďalej, vopred ďakujeme za vašu podporu. (Nasnímaním kódu nižšie v bankovej aplikácii nám môžete poslať 1 euro, ale sumu si napokon ľubovoľne určíte vy sami  )

QR kod na podporu otcom.sk