Ak máte doma aspoň nejakú detskú knihu, prípadne učebnicu – alebo možno „slepačiu polievku pre dušu“ od Bruna Ferrera – hraničí takmer s istotou, že ju svojím nezameniteľným štýlom ilustroval Juraj Martiška. Jeho Hravé obrázky môžete vidieť do 5. januára 2020 v Múzeu hlavného mesta Praha.

Foto: Krajská knižnica Ľudovíta Štúra Zvolen

Ilustrácia je hravá činnosť

Aktuálne vystavuješ v Prahe. Je to tvoja prvá výstava alebo už mohli obyvatelia hlavného mesta Českej republky vidieť tvoje diela?

Je to moja prvá výstava v Prahe. Je to súčasť recipročnej spolupráce dvoch inštitúcií – českej a slovenskej, takže sa vystavujú diela Slovákov v Prahe a českých autorov v Piešťanoch.

Výstava sa volá Hravé obrázky. Čo je jej obsahom?

Je to výstava ilustrácie do detských kníh českých spisovateľov vydaných na Slovensku a v Česku. Ilustrácia je svojím spôsobom tvorivá, ale súčasne aj hravá činnosť.

Deti sú otvorení čitatelia

V tvojej tvorbe, zdá sa, dominuje ilustrácia detských kníh. Čím si ťa tento „žáner“ tak získal?

Detská ilustrácia je hravejšia (pre dospelých sa vlastne takmer neilustruje), deti sú ako čitatelia otvorení a prístupnejší humoru, ktorý mám rád. Nemajú predsudky.

Nedávno som dostal otázku, či majú byť ilustrácie také, aby vychovávali deti výtvarne. Osobne si myslím, že by sa bolo treba zamerať skôr na vychovávanie a výchovu dospelých, ktorí sú tí, ktorí deťom knihy kupujú, alebo ich nimi obdarúvajú. Často kupujú knižky, ktoré sa páčia im, a nie deťom.

Dospelí často kupujú knižky, ktoré sa páčia im, a nie deťom.

Sú nejaké postupy, ktoré využívaš pri špecifickej práci, akou je ilustrovanie detských kníh?

Čítať a čítať… všímať si svet okolo seba, ľudí, ako sa správajú, ako gestikulujú, ako prežívajú svoje pocity… O to sa potom ilustrátor opiera.

Musí byť v umelcovi kúsok hravosti či detskosti? Rád sa hrávaš?

Keď sa venujem detským ilustráciám, musím mať detský pohľad na veci, ktorý je humorný a radostný. Ale to je niekedy ťažké, preto ani často nesledujem vizuálne správy.

Citlivosť, nie precitlivenosť

Je talent dedičný?

Predpoklady sa dedia, veľa robí prostredie a priestor v rodine, ktorý dávajú rodičia. Ich pochopenie a citlivé vnímanie (nie precitlivené, keď rodičia často kladú na deti svoje nesplnené méty, a tak deti buď preťažujú alebo ich tlačia inam, než by mali ísť). Vtedy sa môže talent rozvíjať.

Veľa sa dnes hovorí o nude. Jedni tvrdia, že sa deti nemajú nudiť, iní zas tvrdia, že keď sa deti nudia, ich psychika oddychuje a odbúrava stres, lebo mozog potrebuje vypnúť. Som zástancom vyrovnanosti.

Ako rodičia môžu deťom pomôcť vytvoriť si vzťah k umeniu?

Rôznym spôsobom. V útlom veku deti pozorujú a opakujú konanie rodičov, takže ak rodičia nedržia knižky v ruke, dieťa nebude neskôr rozumieť tomu, prečo by ono malo vziať knižku do ruky, a to platí vo všetkom.

Výchova k čomukoľvek nože byť aj náročná, ale aj jednoduchá, ak ich vedieme vlastným správaním. Takto prichádza aj vzťah k umeniu.

Zažil som rodičov, ktorí nechali deti robiť čokoľvek s vysvetlením, že ich dieťa má poruchu, ale myslím, že to bola len pohodlnosť rodičov s deťmi prebrať niečo, nejaký problém, prípadne ich vychovávať. Výchova k čomukoľvek nože byť aj náročná, ale aj jednoduchá, ak ich vedieme vlastným správaním. Takto prichádza aj vzťah k umeniu.

Detský sen Juraja Martišku: Mať pod stromčekom betlehem

Blížia sa Vianoce. Ktoré umelecké dielo máš najradšej v spojitosti s týmito sviatkami?

Určite betlehem v akejkoľvek podobe, bol to môj detský sen mať pod stromčekom betlehem, ktorý by som vytvoril ja sám, či už maľovaný alebo hlinený.

Sú pre teba Vianoce inšpirujúce a prinášajú ti podnety aj do vlastnej tvorby?

Vianoce sú upokojením a priestorom na oddych, na to sa vždy teším, že mi dlhšiu dobu nebude vyzváňať pracovný mobil. Vtedy môžem vymýšľať, vyrezávať z dreva, jednoducho robiť to, na čo nie je bežne veľa času.

Na čom momentálne pracuješ?

Momentálne plánujem budúci rok a robím na knižke KREDO pre vydavateľstvo Don Bosco.

Máš pripravené nejaké novoročné predsavzatie na rok 2020?

Aby mi plánovanie práce vyšlo lepšie ako tento rok a aby som vydavateľov, a tým sa aj menej stresoval.

ilustrácie: Juraj Martiška, martiska.eu

foto: Krajská knižnica Ľudovíta Štúra Zvolen